JET JT9-323231 GHB-1236 Geared Head Bench Lathe with DP700
JET Model: JT9-323231
promo-icon
See More
See Less
free shipping
free shipping
This item ships directly from the manufacturer.
alert warning icon
OR PAY WITH
CA Residents
Prop 65 Warning
compliance warning icon
JET JT9-323231 GHB-1236 Geared Head Bench Lathe with DP700 JET Model: JT9-323231
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Details
Features:
  • Precision spindle roller bearings
  • High quality steel hardened gears in headstock
  • Lead screw cover
  • Cast iron stand
  • Foot Brake comes standard
  • Emergency Stop within easy reach of the Operator
  • Chuck Guard
  • Mounted on stand with foot pedal, coolant and ready to use
What’s Included:
  • GHB-1236 Geared Head Bench Lathe with DP700 - 323231
Spindle Speed Settings
9
Power Source
Corded
Range of Inch Threads (TPI)
4 - 60
Spindle Bore Diameter
1-23/40 in
PreWired Voltage
230V
UL Safety
No
Bed Width
7-6/50 in
Swing Range (Cross Slide)
7-1/2 in
No. of Inch Threads
36
Bluetooth Compatibility
No
Bed Construction
Cast Iron
Cross Slide Travel
5-1/2 in
Motor Type
Brushed
Spindle Speed Range (RPM)
1400
Compound Slide Travel
3 in
Range of Metric Threads
Steady Rest Capacity
5/16 in - 2-15/16 in
No. of Metric Threads
32
Range of Cross Feeds (IPR)
Swing Range (Gap)
18 in
CSA Safety
Distance Between Centers
33 in
Tool Size
3/4 x 3/4 in
Gap Length
8-3/4 in
Motor Phase
1
Range of Longitudinal Feed Rates (IPR)
0.0019 - 0.0472 in
Spindle Taper (Tailstock)
MT-3
Horsepower
2
Voltage
230V
Spindle Mount Taper
Yes
Carriage Travel
Spindle Travel (Tailstock)
3-1/2 in
Drive Type
Geared Head
Follow Rest Capcacity
No. of Longitudinal Feed Rates
48
No. of Cross Feed Rates
36
Swing Range (Bed)
12 in
ETL Safety
Spindle Mount
Yes
Length
66.14 in.
Width
29.53 in.
Height
57.48 in.