JET JLP-600A-10 JLP-A Series 6 Ton 10 ft. Lift Lever Hoist - JT9-287601
JET Model: JLP-600A-10
promo-icon
See More
See Less
free shipping
free shipping
This item ships from manufacturer; get it in 2-5 days
alert warning icon
OR PAY WITH
CA Residents
Prop 65 Warning
compliance warning icon
JET JLP-600A-10 JLP-A Series 6 Ton 10 ft. Lift Lever Hoist - JT9-287601 JET Model: JLP-600A-10
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
JET JLP-600A-10 JLP-A Series 6 Ton 10 ft. Lift Lever Hoist
Details
Features:
  • Patented brake wear indicator provides visual indication when to replace worn friction disks
  • Industrial rated alloy steel hooks rotate 360 degrees for easy rigging
  • Hooks slowly stretch to indicate an overload situation increasing jobsite safety
  • Durability
  • Cast steel safety latches are secured with Allen screws and lock nuts
  • Grade 80 black oxide coated for added durability
  • Needle bearing design increases efficiency and promotes smooth operation
  • Impact resistant all steel construction for added durability and protection
What’s Included:
  • 6-Ton Lever Hoist 10 ft. Lift (Txt) - 287601
Number of Falls
2
Volume Capacity
6 tons
Load Capacity
6 tons
Construction
Alloy Steel
Rated Capacity
Electronic/Manual
Manual
Load Chain (dia/mm)
10 mm x 30 mm
Weight Capacity
12000 lbs
Headroom
24-2/5 in
Standard Lift
10 ft
Length
21.65 in.
Width
7.48 in.
Height
8.86 in.