SENCO DS312-18V 18V 1.5 Ah Cordless Lithium-Ion 3 in. Auto-Feed Screwdriver - 7Y0001N
SENCO Model: DS312-18V
Enter your email address and we'll let you know when it's available
OUT OF STOCK
CA Residents
Prop 65 Warning
compliance warning icon
SENCO DS312-18V 18V 1.5 Ah Cordless Lithium-Ion 3 in. Auto-Feed Screwdriver - 7Y0001N SENCO Model: DS312-18V
Product Features & specs :
SENCO DS312-18V 18V 1.5 Ah Cordless Lithium-Ion 3 in. Auto-Feed Screwdriver
Details
Battery powered with the capability to drive up to 3" screws makes this Auto-Feed screwdriver the professionals choice for driving a wide variety of screws into many different applications Great for applications like tile roofing and fencing where corded power is not always available.
Features:
  • Set screw length quickly with tool free screw length adjustment.
  • Load quickly and prevent miss-feeds with patented screw strip guide
  • Drive the complete range of Senco collated screws up to 3 in
What’s Included:
  • DS312-18V 18V 1.5 Ah Cordless Lithium-Ion 3 in. Auto-Feed Screwdriver - 7Y0001N
  • (2) 18V 1.5 Ah Lithium-Ion Battery - VB0155
  • 18V Lithium-Ion Battery Charger - VB0156
  • Drywall Nosepiece
  • Wood Nosepiece
  • Storage Bag
  • Phillips Drive Bit
Maximum Torque
90 in-lbs
Power Source
Cordless
Depth Adjustment
No
UL Safety
No
Power Type
Electric - Cordless
Clutch Settings
Wifi compatibility
Batteries Included
2
Battery Type
Li-Ion
Clutch
Battery 2 Amp Hour
1.5 Ah
Number of Tools
1
Bluetooth Compatibility
Variable Speed Trigger
Motor Type
Brushed
Battery Warranty
1 Year
Charge Time
1 Hour
Charger Included
Yes
Torque
90 in-lbs
No-Load Speed (RPM)
CSA Safety
Yes
Case Included
Case Type
Bag
Maximum Speed (RPM)
2500
RPM
2500
Battery Amp Hour
1.5 Ah
Voltage
18V
ETL Safety
Length
15.50 in.
Width
3.40 in.
Height
10 in.