JET E-1236VS EVS Lathe with ACU-RITE 303 DRO and Collet Closer - JT9-892313
JET Model: JT9-892313
promo-icon
See More
See Less
free shipping
free shipping
This item ships directly from manufacturer in 7-10 days
alert warning icon
OR PAY WITH
CA Residents
Prop 65 Warning
compliance warning icon
JET E-1236VS EVS Lathe with ACU-RITE 303 DRO and Collet Closer - JT9-892313 JET Model: JT9-892313
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
JET JT9-892313 E-1236VS EVS Lathe with ACU-RITE 303 DRO and Collet Closer
Details
Features:
  • Electromagnetic assisted foot brake for rapid braking
  • Inverter drive system provides infinitely variable spindle speeds
  • Chuck guards are standard equipment on all ELITE lathes for increased safety
  • Steady and follow rest feature double sealed ball bearing guides for smooth material movements
  • Front facing chip pan allows easy chip removal from the front of the machine
  • 1-9/16 in. Spindle Bore
  • Two speed gearbox allows low speeds from 40-365 RPM to high speeds from 165-2000 RPM
  • Hardened and ground gears in headstock reduce vibration and deflection
  • Class 7 precision taper roller bearings keep spindle run out to a maximum of 0.0004
What’s Included:
  • E-1236VS EVS Lathe with ACU-RITE 303 DRO and Collet Closer - 892313
Power Source
Corded
Range of Inch Threads (TPI)
2 - 56
Spindle Bore Diameter
1-9/16 in
PreWired Voltage
230V
Max. Compound Slide Travel
3-1/2 in.
Bed Width
7-1/2 in
Swing Range (Cross Slide)
7-5/16 in
Range of Longitudinal Feeds (IPR)
0.0016 - 0.046 IPR
No. of Inch Threads
34
Bluetooth Compatibility
No
Cross Slide Travel
6-3/4 in
Spindle Speed Range (RPM)
Compound Slide Travel
3-1/2 in
Range of Metric Threads
Steady Rest Capacity
1/4 in - 2-1/2 in
No. of Metric Threads
33
Range of Cross Feeds (IPR)
Swing Range (Gap)
CSA Safety
Yes
Distance Between Centers
36 in
Tool Size
1/2 x 1/2 in
Gap Length
9-1/2 in
Tailstock Spindle Taper
MT-3
Motor Phase
1 / 3
Range of Longitudinal Feed Rates (IPR)
0.0016 - 0.046 in
Spindle Taper (Tailstock)
MT-3
Horsepower
2
Voltage
230V
Spindle Mount Taper
Yes
Spindle Travel (Tailstock)
4 in
Drive Type
EVS
No. of Longitudinal Feed Rates
50
No. of Cross Feed Rates
50
Swing Range (Bed)
12 in
Max. Tailstock Spindle Travel
4 in.