JET E-1236VS EVS Lathe with ACU-RITE 203 DRO, Taper Attachment and Collet Closer - JT9-892306
JET Model: JT9-892306
promo-icon
See More
See Less
free shipping
free shipping
This item ships directly from the manufacturer.
alert warning icon
OR PAY WITH
CA Residents
Prop 65 Warning
compliance warning icon
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
JET JT9-892306 E-1236VS EVS Lathe with ACU-RITE 203 DRO, Taper Attachment and Collet Closer
Details
Features:
  • Electromagnetic assisted foot brake for rapid braking
  • Inverter drive system provides infinitely variable spindle speeds
  • Chuck guards are standard equipment on all ELITE lathes for increased safety
  • Steady and follow rest feature double sealed ball bearing guides for smooth material movements
  • Front facing chip pan allows easy chip removal from the front of the machine
  • 1-9/16 in. Spindle Bore
  • Two speed gearbox allows low speeds from 40-365 RPM to high speeds from 165-2000 RPM
  • Hardened and ground gears in headstock reduce vibration and deflection
  • Class 7 precision taper roller bearings keep spindle run out to a maximum of 0.0004
What’s Included:
  • E-1236VS EVS Lathe with ACU-RITE 203 DRO, Taper Attachment and Collet Closer - 892306
Spindle Speed Settings
Variable
Power Source
Corded
Range of Inch Threads (TPI)
2 - 56
Spindle Bore Diameter
1-9/16 in
Amperage
27 / 19
UL Safety
No
Bed Width
7-1/2 in
Swing Range (Cross Slide)
7-5/16 in
No. of Inch Threads
34
Bluetooth Compatibility
No
Bed Construction
Cast Iron
Cross Slide Travel
6-3/4 in
Motor Type
Brushed
Spindle Speed Range (RPM)
2000
Compound Slide Travel
3-1/2 in
Range of Metric Threads
Steady Rest Capacity
1/4 in - 2-1/2 in
No. of Metric Threads
33
Range of Cross Feeds (IPR)
Swing Range (Gap)
CSA Safety
Yes
Distance Between Centers
36 in
Tool Size
1/2 x 1/2 in
Gap Length
9-1/2 in
Motor Phase
1 / 3
Range of Longitudinal Feed Rates (IPR)
0.0016 - 0.046 in
Spindle Taper (Tailstock)
MT-3
Horsepower
2
Voltage
230V
Spindle Mount Taper
Yes
Spindle Travel (Tailstock)
4 in
Drive Type
Geared Head
Follow Rest Capcacity
No. of Longitudinal Feed Rates
50
No. of Cross Feed Rates
50
Swing Range (Bed)
12 in
ETL Safety
Spindle Mount
Length
71 in.
Width
30 in.
Height
60 in.